Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Busan, Korea Południowa

W dniach 10-21 października 2018 roku Chór Kameralny wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Busan (Korea Południowa), a także zaprezentował się w następujących salach koncertowych i kościołach: Sunbokeun Bucheon Church (Seul), Chang Chun Methodist Church (Seul), Daegu Concert House (Daegu), Sala Sohyang Theatre, Busan Cinema Center (Busan). Chór Kameralny przygotował na czas wyjazdu do Korei Południowej obszerny program a cappella, w tym wyjątkową, polską muzykę chóralną.

Uczestnikami Konkursu były chóry z całego świata, m.in. z Japonii, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Filipin, Łotwy, Szwajcarii, Tajwanu, Hong Kongu i Rosji. Podczas Konkursu Chór Kameralny pod dyr. Janusza Staneckiego i Magdaleny Filipskiej zdobył:

  • I nagrodę (Gold Prize) w kategorii Chóry mieszane
  • III nagrodę (Bronze Prize) w kategorii Muzyka ludowa.

Był to niezwykły czas obszernej promocji kultury polskiej w światowym wymiarze zarówno podczas koncertów w Seulu i Daegu, jak i zmagań konkursowych w Busan. Publiczność mogła usłyszeć utwory najlepszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku, m.in. Karola Szymanowskiego, Stanisława Wiechowicza, Romualda Twardowskiego, Marka Jasińskiego, Szymona Godziemba-Trytka. Wielkie znaczenie miało również światowe prawykonanie utworu Michała Ziółkowskiego – The Tree of Song, który uzyskał I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim w Busan.

Projekt został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”.